BNBB-modtagere

Nedenfor er alle modtagere af The Board of the Nordic Blue Berets medalje samlet i en database.

Det er muligt for brugerne at søge i og organisere skemaet, så det passer til brugerens ønsker. Øverst til venstre kan antal af linjer (viste tildelinger) vælges. Øverst til højre kan der indtastes søgeord fx et årstal eller et navn for at søge mere specifikt. Når søgeord er indtastet trykkes på ny linje (return) på din pc, hvorefter søgeresultat vises.

Endvidere er det muligt i linjen med overskrifter at organisere fx efternavne alfabetisk ved at trykke på pile op/ned lige til højre for efternavn.

Nederst (under skema i venstre side) kan ses antal af tildelte medaljer totalt uanset metal. En søgning på fx gold vil således nederst give antal tildelte medaljer i gold. Under skema i højre side er det muligt at bladre i tildelinger.

FornavnEfternavnTilhørsforholdÅrstal tildeltMetal
KaiMortensenNordsjælland2003Bronze
Finn LeoNielsenKøbenhavn2003Bronze
Leif RyeDannerfjordFyn2003Bronze
JohnJakobsenFyn2003Bronze
Kurt VernerOlsenLimfjorden2003Bronze
JohannesChristiansenLimfjorden2004Bronze
Svend BisgaardLimfjorden2004Bronze
FlemmingRosner2004Bronze
Stig PlatzMogensenLimfjorden2004Bronze
JesperMailand2004Bronze
Orla LeifChristensenSydøstjylland2004Bronze
GertMortensenSydøstjylland2004Bronze
Bjarne RamsingLorenzSydøstjylland2004Bronze
Knud ErikKnudsenFyn2004Bronze
HolgerJørgensenFyn2004Bronze
HugoPedersenSydvestjylland2004Bronze
Leif Bruno BorkPetersenSydøstjylland2004Bronze
Carl JohannesÅkerlundNordvestjylland2005Bronze
GotfredKristensenNordvestjylland2005Bronze
VagnNielsenLolland, Falster & Møn2006Bronze
Knud FriisLimfjorden2006Bronze
Frede EjvindPoulsenLimfjorden2006Bronze
Per DissingNielsenLimfjorden2006Bronze
MartinClausenThy, Mors og Salling2006Bronze
Arne MadsenLolland, Falster & Møn2006Bronze
KjeldOlsenLolland, Falster & Møn2006Bronze
Lars GraffNielsenLolland, Falster & Møn2006Bronze
Svend ErikMadsenØstjyderne2006Bronze
Jørgen HegelundKnudsenSydøstjylland2007Bronze
Christian T.JensenNæstved & Omegn2007Bronze
KajSnerlingFyn2008Bronze
Tommy HarderKøbenhavn2008Bronze
Gorm GerstenfeldtSandorfKøbenhavn2008Bronze
NielsBannergaardMidtsjælland2009Bronze
AllanSørensenBG grafik, Galten2009Bronze
BentJohansenSønderjylland2009Bronze
Per AmnitsbølRasmussenLolland, Falster & Møn2009Bronze
Lars HansenMidtjylland2010Bronze
SørenMøllerNordvest2010Bronze
Jens Andersen JensenViborg & Omegn2010Bronze
JørgenJelstrupFyn2010Bronze
Peter KragNielsenNæstved & Omegn2010Bronze
ErikPetersen2010Bronze
Peter Lynard2010Bronze
SteenSchürz2010Bronze
FlemmingWrist-KnudsenNæstved & Omegn2010Bronze
KarlBoysenNordsjælland2010Bronze
Claus VedelPetersenForsvarskommandoen2010Bronze
Lars Bo HolmPedersenForsvarskommandoen2010Bronze
TorbenNielsenWonderful Copenhagen2010Bronze
ViggoFrederiksenØstjyderne2011Bronze
Thomas LindgrenSmidtKøbenhavn2011Bronze
Jesper LindgrenSmidtKøbenhavn2011Bronze
Lili-IngeHesselberg2011Bronze
KajLisbergLimfjorden2011Bronze
Erik SteenSteensenLimfjorden2011Bronze
FreddyFogtmannFyn2011Bronze
Leif LundbergFyn2011Bronze
PrebenSloht2012Bronze
Poul SlothJørgensen2012Bronze
PerRønn2012Bronze
Jørgen EmdalLarsenFyn2012Bronze
Jan OleBertelsenViborg & Omegn2012Bronze
ErikKlausenViborg & Omegn2012Bronze
Ejgild TaprupAndersen Viborg & Omegn2012Bronze
Jørgen FreidPedersenFrøslevmuseet2012Bronze
Jens FjordbakSøndergaardFrøslevmuseet2012Bronze
KnudSkafteNæstved & Omegn2013Bronze
CarstenCederbyeKøbenhavn2013Bronze
Lars Boe Nielsen2013Bronze
Christian Ring2013Bronze
BenjaminOlsen Yeh2013Bronze
ChristianFabricius2014Bronze
SteenHansenViborg & Omegn2014Bronze
LennarthRiisBornholm2014Bronze
LeifJacobsenNordsjælland2014Bronze
Jørgen HvenegaardChristiansenNæstved & Omegn2014Bronze
Knud SpangsøKustode FN-museet2015Bronze
Gert ThistedKnudsenFN-museet2015Bronze
Flemming VintherHKKF2015Bronze
Lars HøjbakVeterancenteret2015Bronze
RolfChristensenOrdenskapitlet2015Bronze
JohnnyKorsholmVFKO2015Bronze
BeritChristensenForsvarsministeriet2015Bronze
Thomas AugustRenardVeterancenteret2015Bronze
SørenConradsenKastellet2015Bronze
Jørgen StaalErichsenThy, Mors og Salling2015Bronze
Erik ValdemarPedersenØstjyderne2015Bronze
RasmusReedtzØstjyderne2015Bronze
Kurt OveDamgaardØstjyderne2015Bronze
AllanVennikeHovedbestyrelsen2015Bronze
BjarneHesselbergNæstved & Omegn2002Silver
Anders DevantierHenriksen2003Silver
Knud ThingThy, Mors og Salling2003Silver
Verner Th.KjøgeKøbenhavn2004Silver
FrodeBlankensteinerLimfjorden2004Silver
Hans JørgenJørgensenSydøstjylland2006Silver
Finn NielsenKøbenhavn2006Silver
FinnWarburgKøbenhavn2006Silver
MadsTonsgaardThy, Mors og Salling2006Silver
TorbenAndreasenKøbenhavn2006Silver
Poul ErikSchrollViborg & Omegn2007Silver
Poul ErikHoveKøbenhavn2008Silver
Claus Arboe-RasmussenJournalist2008Silver
Lasse HarkjærChef for Den kongelige Livgarde2009Silver
Hans HøgNordsjælland2009Silver
Kim EgThygesenMidtsjælland2009Silver
Svend BisgaardLimfjorden2009Silver
ClausWarmingNordvest2010Silver
Niels AntonNielsenViborg & Omegn2010Silver
JørgenKoldKastellet2010Silver
Flemming LarsenLimfjorden2011Silver
Ib BirgerHansenFyn2011Silver
JohannesChristiansenLimfjorden2011Silver
Eigil DalgaardAndersenViborg & Omegn2011Silver
Tommy HarderKøbenhavn2012Silver
FinnWinklerHjemmeværnskommandoen2012Silver
Carl JohanÅkerlundNordvest2012Silver
KurtMoesgaardNordvest2013Silver
AnkerSewohlNæstved & Omegn2013Silver
Ib "Myren"JensenLolland, Falster & Møn2013Silver
KåreByrnakVeterancenteret2014Silver
PerHinrichsenNæstved & Omegn2014Silver
Peter KraghNielsenNæstved & Omegn2014Silver
NielsBannergaardMidtsjælland2014Silver
Per AmnitsbølRasmussenLolland, Falster & Møn2014Silver
IngerliseKlarisViborg & Omegn2014Silver
Inge NedergaardHovedbestyrelsen2014Silver
Finn PauliNielsenKammeratstøtteordningen2014Silver
FlemmingWrist-KnudsenHovedbestyrelsen2015Silver
Jan StefanKoziolNæstved & Omegn2015Silver
Poul MøllerHenriksenKFUMs Soldatermission2015Silver
KlavsLawesChef for Den kongelige Livgarde2015Silver
PeterWassForsvarsministeriet2015Silver
LailaReenbergForsvarsministeriet2015Silver
Jan BrunAndersenDSL og FDV2015Silver
FrodeHansenRindsholm Kro2015Silver
HanneHansenRindsholm Kro2015Silver
HKH Prins JoachimProtektor for De Blå Baretter2002Gold
Erik BlymeLandsformand2003Gold
H.J.HelsøForsvarschef2004Gold
Per HjortshøjJacobsenMidtsjælland2004Gold
Kenneth LegérNæstved & Omegn2004Gold
BjarneHesselbergNordisk præsident2005Gold
SørenGadeForsvarsminister2006Gold
KnudLund Næstved & Omegn2007Gold
TorbenAlstrup-NielsenViborg & Omegn2008Gold
RichardBuxbomNordsjælland2008Gold
Tim SlothJørgensenForsvarschef2009Gold
LarsReiermark2009Gold
Gitte LillelundBechForsvarsminister2010Gold
Lars LøkkeRasmussenStatsminister2011Gold
HMD Margrethe IIDronning2012Gold
Niels HartvigAndersenNordisk præsident2014Gold
PeterBartramForsvarschef2015Gold
Per LudvigsenViceforsvarschef2015Gold
Britt Tove BergBrestrupNordisk præsident2015Gold
PeterChristensenForsvarsminister2016Gold
BjørnBisserupForsvaret2016Gold
LeneEspersenPolitiker2016Gold
Jens HenrikHøjbergRigspolitichef2016Gold
Bjarne HøjgaardJensenChef Jydske Dragonregiment2016Silver
ChristianArildsenChef Ingeniørregimentet2016Silver
Peter KølbyPedersenForsvarets Materiel Indkøb2016Silver
Hans-ChristianMathiesenChef Hærstab2016Silver
FrankTrojahnChef Marinestab2016Silver
Max A.L.T.NielsenChef Flyverstab2016Silver
TommyPaulsenChef Gardehusarregimentet2016Silver
HenningThiesenChef Beredskabsstyrelsen2016Silver
ClausMosbækDanmarks Veteraner2016Bronze
Jan HenrikTiedeDanmarks Veteraner2016Bronze
Ester KofoedKFUM2016Bronze
Ruth B. ChristensenKFUM2016Bronze
BennyStendalHjemmeværnet2016Bronze
Lars GrønlundKampmannForsvaret2016Bronze
MichaelLollesgaardDAMIREP2017Gold
JørgenHöllChef for Specialoperationskommendoen2017Silver
Jess Møller NielsenChef for Trænregimentet2017Silver
Kurt BacheFN-museets Præsidium2017Silver
JetteAlbinusChef for Veterancenteret2017Silver
FredeJønsonFN-museet2017Bronze
JanAmnitsbølFN-museet2017Bronze
LarsHovgaardVeteranstøtten2017Bronze
ThomasHauge Berg Veteranstøtten2017Bronze
BjarneBernerVeteranstøtten2017Bronze
Jan FlemmingHansenVeteranstøtten2017Bronze
SimonPhilipsenVeteranstøtten2017Bronze
Ole StokholmVeteranstøtten2017Bronze
HallgeirMikalsenNorges Internationale Veteranorganisation2017Bronze
GertRemmePolitiets Blå Baretter2017Bronze