Det traditionelle Veteran- og Jubilartræf for veteraner gennemføres i år som noget nyt på Varde kaserne og i samarbejde med foreningen DANCON Træf.
Veteran- og gensynstræf starter den 3. juli. Alle veteraner fra Forsvaret, Hjemmeværnet, Beredskabsstyrelsen, Politiet, Civile myndigheder m.fl. inviteres til at deltage og mødes med kammerater, kollegaer fra dengang, de var udsendt til en mission et eller andet sted i verden. Du behøver ikke at være jubilar for at deltage.
Veteran- og jubilartræf finder sted den 4. juli og er åbent for alle ovennævnte veteraner og pårørende.
Du behøver ikke være medlem af Danmarks Veteraner for at deltage.
Jubilarer fra alle missioner med jubilæum 5, 10,15…50, 55 eller 60 år, vil blive hædret med særlig opmærksomhed. Jubilarer er alle veteraner, hvis udsendelse startede med årstal sluttende med 6 og 1 – f.eks. 1976 (50 års jubilar) eller 2001 (25 års jubilar).
Stævnet arrangeres af Danmarks Veteraners Hovedbestyrelse i samarbejde med foreningen DANCON Træf, Varde garnison og Danmarks Veteraners foreninger
Program for Veteran- og Jubilartræf 2026
3. juli (Veteran- og Gensynstræf):
Kl. 15:00 – 17:00 Indskrivning, indkvartering – Vagten, opstillet telt til indskrivning.
Kl. 16:00 – 19:00 Socialt samvær – Festteltet
Kl. 19:00 – 20:00 Aftensmad – Festteltet
Kl. 20:00 – Sociale samvær – Festteltet
21:30 Bus til evt. indkvartering i Oksbøllejren – Vagten
4. juli (Veteran- og Jubilartræf):
Kl. 08:00 – 10:00 Morgenmad Festteltet
Kl. 08:00 Evt. afhentning af veteraner i Oksbøllejren
Kl. 08:30 – 10:00 Evt. afhentning af veteraner på Varde station (Jf. særlig plan)
Kl. 08:30 – 09:45 Indskrivning Vagten / telt
Nøgler afleveres
Kl. 08:30 – 10:30 Socialt samvær Festteltet
Kl. 10:30 – 10:55 Start på opstilling til parade og march til Mindelund Paradepladsen
Kl. 11:00 – 11:15 Kranselægning Mindelunden
Kl. 11:15 – 11:25 March til paradepladsen
Kl. 11:30 – 12:15 Parade Paradeplads
Kl. 12:30 – 15:30 Frokost Festteltet
Kl. 15:30 – 16:00 Transport til Varde station Vagten
Veteran- og Gensynstræf, den 3. juli:
Der vil være mulighed for indkvartering fra den 3. til den 4. juli. Sæt kryds i tilmeldingsskemaet hvis du ønsker indkvartering. Grundet renovering af bygninger på Varde kaserne vil rådig indkvarteringskapacitet primært være flersengsstuer på kasernen og hvis behov opstår kvarterer i Oksbøl lejren. Der vil være mulighed for at medtage telt eller campingvogn, som kan opstilles på Varde kaserne.
Hvis du har behov for yderligere information om indkvartering kontakt Anne C.C. Bill på telefon 22866271.
Sidste frist for tilmelding er den 5. juni 2026
Transport og parkering:
Der vil være parkering på Varde kaserne. GPS-adressen er Hjertingvej 127, 6800 Varde. Der vil være skiltning til P-pladser og Indskrivning.
Der planlægges på mulighed for at stille bustransport til rådighed fra Varde Station til Varde kaserne og retur lørdag, såfremt du sætter kryds i tilmeldingsskemaet.
Forplejning:
Måltider fredag aften, lørdag morgen og lørdag til frokost spises i festteltet. Tilmeld dig de måltider du ønsker at indtage. Danmarks Veteraner betaler for de tre måltider samt en øl/vand til aftensmad fredag og frokost lørdag.
Herudover vil festteltet være åbent med mulighed for at købe drikkevarer og snacks i hele perioden for egen regning.
Påklædning:
Du bærer om muligt din/dine medaljer (store medaljer) på venstre side af brystet (over hjertet) samt din missionsbaret og evt. andet udstyr fra dengang du var udsendt. Det vil blive værdsat som et festligt indslag.
Spørgsmål kan rettes til:
Anne C.C. Bill; Silkeborg, Tlf.: 22866271
Tilmeldingsblanket:
Du kan tilmelde dig på nedenstående tilmeldingsskema.



