Søværnets Tamburkorps (sammen med skuespiller og trubadur Rasmus Bjerg) gennemførte Nytårskoncert i Bellevue Teater den 4. januar 2025 med almindelig billetsalg. Danmarks veteraner var inden da blevet kontaktet af orkesterets leder, chefsergent James James Jensen, med forespørgsel om, hvorvidt der var interesse for at opstille informationsbod om foreningens eksistens og virke (sammen med i øvrigt tamburkorpset egen støtteforening).
Korpset har nu eksisteret i godt 60 år – oprindelig bemandet med værnepligtige, sidenhen med fastansat (militært) personel.
Søværnets Tamburkorps har spillet flere gange i forbindelse med Danmarks Veteraners parader i Kastellet, og for forfatteren var det forbundet med en personlig stor gensynsglæde nu sammen med min hustru – orkestrets musikere og dirigent er selvsagt yderst professionelle, og samvirket med sangeren resulterede i et bredt musikalsk repertoire til det, som forfatteren oplevede som stor glæde hos publikum.
Ud over den af Danmarks Veteraner opstillede bod blev foreningen – og veteraner generelt – adresseret af orkesterets dirigent, René Bjerregaard Nielsen, undervejs i programmet, og programmets melodi/sang “I Danmark er jeg født” blev i den forbindelse tilegnet både de, der har været udsendt, og de, der aktuelt er udsendt.
Af Birger Kjer Hansen, hovedbestyrelsen