H.K.H. Prins Joachim lægger krans på FN Dagen

Danmarks Veteraner markerer FN Dagen den 24. oktober på Kastellet, hvor H.K.H. Prins Joachim er til stede og lægger krans ved Monumentet for Danmarks Internationale Indsats 1948 – 2009.

FN Dagen er en af de fire dagen om året, hvor Danmarks Veteraner ærer og mindes vores veteraner. Derfor er det en stor glæde i år, at foreningens protektor H.K.H. Prins Joachim deltager.

Efter kranselægningen vil H.K.H. Prins Joachim møde nogle af veteranerne ved en reception for inviterede, i foreningens lokaler på Kastellet.

Det er første gang at H.K.H. Prins Joachim deltager i markeringen af FN Dagen.

Arrangementer finder sted fra kl. 10.50, hvor Danmarks Veteraner lægger blomst ved De Blå Baretters Mindesten. Herefter flyttes paraden og faneborgen over til Monumentet, hvor H.K.H. Prins Joachim ankommer kl. 11.15. Efter kranse- og blomsterlægningen vil landsformand oberst Niels Hartvig Andersen holde tale i anledningen af FN Dagen.

Alle Danmarks Veteraners 19 lokalforeninger vil markere dagen landet over, med særlig vægt på arrangementerne på Rindsholm Kro ved Viborg, i Oksbøllejren og på Bornholm.

FN Dagen er også dagen, hvor Fredsprismedaljen uddeles til tidligere FN soldater. Baggrunden for Fredsprismedaljen er, at Nobels Fredspris i 1988 blev givet til alle fredsbevarende FN Soldater. I 1994 approberede Hendes Majestæt Dronningen Fredsprismedaljen, så den nu kan bæres som et synligt tegn på tildelingen af Nobels Fredspris.

I år uddeles der 130 Fredsprismedaljer til danske FN Soldater.

Aktuelt

Invitation til NORDIC TOUR på MC

Nordic Tour 2024 - 26. Juli til 5. august På Nordic Tour mødes 10 veteraner fra hvert af de nordiske lande og kører motorcykel sammen. Turen går på omgang mellem de nordiske lande og veteranforbund, og i år bliver turen arrangeret af veteraner i det sydlige Finland....

MC Touring indkalder til generalforsamling

Kære veteraner, motorcyklister og medlemmer af Danmarks Veteraners MC Touring Indkaldelse til foreningens første ordinære generalforsamling på KFUM Soldaterhjem Treldevej 99, 7000 Fredericia lørdag d. 16. marts kl. 12.30. Tilmelding sker til Vrcfyn@mail. dk senest d....

Tilmelding til vandretur til Island

Tilmeldingen lukker automatisk, når der er kommet 30 ansøgninger. Ansøgningen lukkede 1. februar kl. 15.45. Herefter vil turudvalget trække lod blandt ansøgerne.  Du kan læse om turen her    

Vil du med på vandretur til Island?

Friluftsudvalget tager på vandretur på Island med 8 deltagere. Vi skal besøge Hornstrandir, et fantastisk naturreservat i Islands yderste hjørne, kun 50 kilomter fra Polarcirklen. Et sted, hvor kun få mennesker bor om sommeren og hvor naturen er, som den altid har...